حل مشکل حروف فارسی در صفحات ایجاد وب در ASP.NET (مشکل ی و ک فارسی و عربی)

تصویر مهدی

مقدمه:

یکی از مشکلات زبان فارسی در صفحات وب، وجود استانداردهای متفاوت برای کدهای حروف و صفحه‌کلید می‌باشد که خوشبختانه با جا افتادن استاندارد 2901 و در ادامه آن استانداردهای 6219 و 9147 تا حدودی سر و سامان گرفته است. مشکل اینجاست که هنوز هم کاربران زیادی هستند که صفحه کلید آنها به صورت استاندارد نیست و بیشترین مشکل هم در حروف ی و ک وجود دارد که در بسیاری موارد به اشتباه به صورت عربی آن (ي و ك) وارد می‌شود.
راه حل متداول این مشکل این است که تمام رشته‌های ورودی کاربر، قبل از استفاده بررسی شوند و حروف مشکل‌دار آن‌ها تصحیح گردد ولی مشکلی که این روش دارد اینست که هم کار زیادی برای برنامه‌نویس ایجاد می‌شود و هم ممکن است برخی قسمت‌ها از قلم بیافتد و همیشه این شک وجود دارد که آیا رشته‌ها به طور کامل بررسی شده‌اند یا نه؟
راه حل من برای این مشکل اینست که به طور یکپارچه، تمام ورودی ها قبل از اجرای هر کدی توسط یک HttpModule تصحیح گردند. به این صورت در هیچ قسمت برنامه نیازی به تغییر نیست و بدون توجه به آرایش صفحه کلید کاربران سایت، ورودی‌های دریافت شده توسط برنامه، همیشه با فرمت صحیح خواهند بود. در اینجا HttpModule مورد بحث را ارایه داده‌ام.

روش استفاده:

این ماژول توسط Framework نسخه 2 کامپایل شده است و برای اجرا در ASP.NET نسخه 2 و 3.5 و 4 نباید مشکلی وجود داشته باشد. برای استفاده کافیست که dll ضمیمه شده را به پروژه اضافه کرده و در فایل web.config در بخش httpModules آن را معرفی کنید.

<configuration>
  <system.web>
    <httpModules>
      <add name="FixFarsiCharsModule" type="FixFarsiCharsModule.FixFarsiCharsModule" />
    </httpModules>
  </system.web>
</configuration>

پس از اضافه کردن این قسمت، دیگر در برنامه ورودی غیر مجاز دریافت نخواهد شد و این ماژول به طور خودکار ورودی‌های کاربران را قبل از رسیدن به دست برنامه تصحیح خواهد کرد.
این تصحیح در قسمتهای مختلف شامل ورودی‌های فرم‌ها، کوئری استرینگ، کوکی‌ها و ورودی‌های با فرمت JSON انجام می‌شود. همچنین به طور خودکار این اسکریپ ورودی‌های مخصوص ASP.NET مانند ViewState را شناسایی کرده و از تغییر آن‌ها جلوگیری می‌شود.
تنها نکته‌ای که در استفاده از این اسکریپت وجود دارد، اینست که در مرحله‌ای که این اسکریپت کار خود را انجام می‌دهد، هنوز کنترل‌ها مشخص نیستند و به عنوان مثال معلوم نیست که مقدار ورودی، یک ورودی از یک TextBox است یا مقدار یک DropDownList. بنابراین اگر برای کنترل‌هایی مثل DropDownList، مقادیر Value به صورت فارسی وارد شوند، آن‌ها نیز تصحیح می‌گردند. در نتیجه باید دقت کرد که در صورت استفاده از این ماژول یا Value‌ها در کنترل‌هایی مثل این به صورت صحیح وارد شود. البته در حالت کلی توصیه من اینست که تا حد امکان از متن فارسی در Valueها استفاده نکنید و متن فارسی را فقط برای ویژگی Text استفاده کنید و برای Value از مقادیری مثل عددها استفاده کنید.

تنظیمات ماژول:

در این ماژول امکان تنظیم تمام رفتارها در فایل web.config وجود دارد و می‌توانید بسته به نیازهای خاص خود، آن را تنظیم کنید. برای استفاده از تنظیمات، ابتدا بخش مورد نظر این ماژول را در بخش configSections در فایل web.config معرفی کنید. این تعریف باید حتما اولین قسمت از فایل web.config باشد.

<configuration>
  <configSections>
    <section name="fixFarsiChars" type="FixFarsiCharsModule.FixFarsiCharsConfigurationSection" allowLocation="true" allowDefinition="Everywhere" />
  </configSections>
<configuration>

بعد از آن قسمت fixFarsiChars را در فایل web.config اضافه کنید و تنظمات مورد نظر خود را در آن قرار دهید. در اینجا به عنوان نمونه، یک حالت تنظیم ماژول را آورده‌ام. بجز فیلد استثنا (someControlID) بقیه قسمت‌ها تنظیمات پیش‌فرض ماژول هستند و در صورت نیاز به استفاده در همین حالت، اصلا نیازی به وجود این بخش نخواهد بود.

<fixFarsiChars applyToForm="true" applyToCookie="true" applyToJson="true" applyToQueryString="true">
  <replacements>
    <add original="ي" replacement="ی"/>
    <add original="ك" replacement="ک"/>
  </replacements>
  <exceptions>
    <add prefix="__" />
    <add id="someControlID" />
  </exceptions>
</fixFarsiChars>

تنظیمات ماژول تقریبا مشخص است ولی باز هم به طور خلاصه آن‌ها را توضیح می‌دهم. در قسمت اول قابلیت تنظیم این مساله وجود دارد که این ماژول عمل تصحیح را در کدام قسمت‌های ورودی انجام دهد. در صورت نیاز، می‌توانید هر قسمت که مورد نیاز نبود غیرفعال کنید.
در بخش replacements عمیات تصحیحی که مورد نیاز است معرفی می‌شود. در این قسمت می‌توانید تنظیمات خاص خود را وارد کنید. به عنوان مثال ممکن است در پروژه‌ای نیاز باشد که برعکس کار ماژول، حروف به صورت عربی باشند و یا به عنوان مثال اعداد نیز فارسی شوند که به راحتی این موراد در این قسمت قابل انجام است. در هر مورد original به معنی کارکتری که باید تصحیح شود و replacement به معنی کارکتر جایگزین آن است.
در بخش exceptions نیز می‌توانید کنترل‌ها و فیلدهایی که تصحیح بر روی آن‌ها نباید انجام شود را معرفی کنید. به طور پیش فرض تمام کنترل‌هایی که با دو حرف خط زیر (__) شروع می‌شوند استثنا شده‌اند که این امر به منظور جلوگیری از تداخل کار ماژول با مقادیر مورد استفاده در خود ASP.NET (مانند VIEWSTATE__ و EVENTTARGET__ و ...) است. در صورت لزوم می‌توانید کنترل‌های خاص خود را در این قسمت برای وارد کنید. از حالت prefix برای استثنا کردن کنترل‌ها به صورت گروهی با وارد کردن بخش ابتدایی نام آن‌ها و از id برای استثنا کردن کنترل با id خاص استفاده می‌شود.

منابع:

کد قمست پارسر JSON بر اساس کد بسیار ساده و زیبای این مقاله نوشته شده است:

ضمائم:

در این قسمت فایل dll ماژول طراحی شده و همچنین سورس آن را برای افرادی که تمایل به دیدن شیوه کار ماژول و یا احیانا رفع باگ‌های احتمالی دارند ضمیمه شد‌ه است. فراموش نکنید که اگر در سورس برنامه مشکلی دیدید و یا قسمتی از آن را بهبود دادید، من را در جریان قرار دهید.

ضمیمهاندازه
نسخه 1.0.1.0 ماژول به صورت dll6.73 کیلو بایت
سورس کد نسخه 1.0.1.0 ماژول7.26 کیلو بایت